Największa mobilna przychodnia w Polsce!

Rusz się na badania na Rynek Nowomiejski!

Zbliża się WIELKI finał tegorocznej edycji wydarzenia Walkathon NEUCA dla Zdrowia. W sobotę 12 września w godzinach 10:00-18:00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu Fundacja NEUCA dla Zdrowia organizuje Białe Miasteczko, w którym – przy zachowaniu reżimu sanitarnego, dystansu społecznego oraz środków ochrony osobistej – zapisane wcześniej osoby będą mogły skorzystać z wyjątkowo bogatej oferty badań profilaktycznych. Jak się zapisać?

W tym roku, w związku pandemią koronawirusa, Walkathon NEUCA dla Zdrowia musiał zmienić formułę. Zamiast masowego marszu z kijami Fundacja NEUCA dla Zdrowia przez 5 tygodni motywuje do uprawiania aktywności fizycznej, szczególnie marszu, który jest dostępną dla większości osób formą rekreacji. Jak zawsze, wydarzenie ma także wymiar charytatywny – w tym roku w zamian za aktywność fizyczną Fundacja przekaże wózki inwalidzkie podopiecznym Domów Pomocy Społecznej. Każda osoba, która wybierze się na spacer/rower/bieganie i zarejestruje aktywność w dowolnej aplikacji, a następnie zapisze screen z telefonu na platformie www.neucadlazdrowia.pl, wesprze podopiecznych DPSów.

Badania bez kolejek

Stałym elementem Walkathonu NEUCA dla Zdrowia jest też promocja profilaktyki, czyli możliwość bezpłatnego wykonania badań.

– Wiemy, że w związku z pandemią wiele osób ma dziś problem z dostępem do badań. Dlatego postanowiliśmy zrobić wszystko, żeby w tym roku, pomimo trudnej sytuacji, zorganizować tradycyjnie strefę badań w ramach Walkathonu. Po setkach godzin spędzonych na dyskusjach, analizach zaleceń i obostrzeń, zbieraniu rekomendacji ekspertów uznaliśmy, że jesteśmy w stanie zorganizować Białe Miasteczko w takiej formie, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia, a jednocześnie, żeby każdy, kto chce się przebadać, mógł to zrobić. Bez stania w kolejce i bezpłatnie – tłumaczy Małgorzata Swaczyna, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Największa mobilna przychodnia w kraju

– 12 września Toruń będzie najbardziej nastawionym na profilaktykę miastem w Polsce. Tego dnia, właśnie w naszym mieście, Fundacja NEUCA dla Zdrowia zorganizuje największą mobilną przychodnię w Polsce – dodaje Bogusława Golus-Jankowska, członek zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Białe Miasteczko zorganizowane w ramach Walkathonu NEUCA dla Zdrowia stanie 12 września na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Po wcześniejszej rejestracji będzie można wykonać tu m.in.

 • Audiometrię (badanie pozwalające ustalić próg słyszenia dzięki wyznaczeniu poziomu najcichszego dźwięku, jaki pacjent jest w stanie usłyszeć. Audiometria umożliwia określenie rodzaju i stopnia niedosłuchu)

 • Tonometrię (badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego)

 • Mammografię

 • Pomiar ciśnienia i pomiar glukozy

 • Ocenić znamiona pod kątem czerniaka (videodermatoskop)

 • Spirometrię (pomiar objętości i pojemności płuc oraz ocena przepływu powietrza podczas wdechu i wydechu)

 • EKG i Satro-EKG

 • Test profilaktyki upadków (zalecany zwłaszcza seniorom)

 • Densytometrię (ocena gęstości kości, profilaktyka osteoporozy)

 • Badanie trychologiczne

 • Badania podologiczne

 • USG jamy brzusznej

 • Badanie profilu lipidowego

Ze względów bezpieczeństwa na badania obowiązują wcześniejsze zapisy, prowadzone przez internet na naszej stronie www.neucadlazdrowia.pl. Wystarczy wybrać badanie, które nas interesuje oraz godzinę. Potwierdzenie zapisu badania przyjdzie na podany adres e-mail.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

– Każda osoba, która przyjdzie do Białego Miasteczka, musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa – podkreśla Małgorzata Swaczyna, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia. – Wstęp do Białego Miasteczka będzie możliwy tylko w maseczce ochronnej. Obowiązuje utrzymanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk oraz pomiar temperatury ciała. Po każdym pacjencie przestrzeń mobilnego gabinetu będzie dezynfekowana.

Jednocześnie przypominamy, że cały czas Fundacja zachęca, by Ruszyć (się) z pomocą i rejestrować swoją aktywność fizyczną na stronie: www.neucadlazdrowia.pl.

Zbliżamy się do finału akcji, ale nadal jest czas, by zwiększyć pulę sprzętu, który trafi do DPSów!

To już 9 edycja

Tegoroczny Walkathon NEUCA dla Zdrowia to już 9 edycja wydarzenia. We wszystkich  dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 28 tys. osób. Historia Walkathonu to 15 mln spalonych kalorii i hektolitry wylanego potu. To także setki przebadanych pacjentów w badaniach mobilnych, dziesiątki konsultacji lekarskich, a nade wszystko popularyzacja ruchu i zdrowego trybu życia. Wreszcie osiem minionych edycji marszu to ponad 800 tys. zł „wychodzonego” wsparcia charytatywnego.

Autor: SW