Odwiedziła Nas #SłodkaKostucha

Cukrzyca jest nazwana epidemią XXI wieku. Szacuje się, że na cukrzycę choruje na świecie 415 milionów ludzi, a w samej Polsce – 3 miliony. 

Aż u 70% chorych, cukrzyca typu 2 nie daje żadnych objawów! Należy zatem podkreślić dużą wartość badań profilaktycznych, do których należy badanie glikemii na czczo. 

Otyłość, jaka dotyczy coraz większego procenta całej społeczności, rzeczywiście ma ścisły związek z gwałtownym wzrostem zachorowań na cukrzycę typu 2. Stanowi ona główny czynnik wystąpienia tej choroby. Co ciekawe, w Polsce na nadwagę cierpią częściej kobiety niż mężczyźni. Najnowsze badania epidemiologiczne wskazują, że występuje ona u 35-45%, a otyłość – stan bardziej zaawansowany – u 22-25% Polek. 

Cukrzyca jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie jest to pojedyncze schorzenie, lecz grupa chorób związanych z hiperglikemią, czyli zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Prowadzi do niej nieprawidłowe wydzielanie lub działanie insuliny. Gdy stężenie glukozy we krwi podniesione jest przez dłuższy czas, dochodzi do uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolności różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. W ten sposób rozwijają się powikłania cukrzycy, które można podzielić na: przewlekłe, narastające w czasie, oraz ostre, takie jak kwasica i śpiączka ketonowa lub mleczanowa, czy też hipoglikemia wynikająca ze stosowanego leczenia. 

Każda osoba powyżej 45 roku życia powinna wykonać pomiar glikemii co najmniej raz na trzy lata. Coroczna kontrola glikemii, niezależnie od wieku, wskazana jest u osób, które: 

  1. dotknięte są nadwagą bądź otyłością; 
  2. mają cukrzycę w wywiadzie rodzinnym; 
  3. chorują na nadciśnienie; 
  4. chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego; 
  5. chorują na dyslipidemię; 
  6. chorują na zespół policystycznych jajników; 
  7. są mało aktywnie fizycznie; 
  8. miały w przeszłości stan przedcukrzycowy; 
  9. miały w przeszłości cukrzycę ciężarnych; 
  10. urodziły dziecko ważące powyżej 4 kg. 

W tegorocznym Walkathonie NEUCA dla Zdrowia szczególne miejsce zajmuje temat cukrzycy i profilaktyki cukrzycowej. Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2 to dbanie o utrzymanie odpowiedniej masy ciała przez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Badania potwierdzają, że regularny wysiłek fizyczny zmniejsza insulinooporność. Właśnie dlatego w spotach zachęcających do uczestniczenia zarówno w 10. edycji Walkathonu jak i w Niebieskim Miasteczku Zdrowia, przedstawiamy te trzy najważniejsze zasady: „Ruszaj się! Jedz zdrowo! Badaj się!”. Dzięki nim Słodką Kostuchę da się przegonić! Lub ją okiełznać, jeśli ktoś już choruje. Kliknij i obejrzyj wszystkie odsłony Słodkiej Kostuchy:

RUSZAJ SIĘ i przegoń Słodką Kostuchę!

JEDZ ZDROWO i przegoń Słodką Kostuchę!

BADAJ SIĘ i przegoń Słodką Kostuchę!