Torunianie ruszyli po zdrowie!

1500 osób – tylu mieszkańców i turystów skorzystało z badań profilaktycznych w Niebieskim Miasteczku Zdrowia w Toruniu. Kolejny raz zorganizowała je Fundacja NEUCA dla Zdrowia, która na Rynku Nowomiejskim przez całą sobotę zachęcała do wysiłku fizycznego w plenerze i zdrowego trybu życia opartego na regularnej profilaktyce i wiedzy. I to dopiero początek zdrowotnych akcji, które są przygotowane w ramach jubileuszowej X edycji Walkathonu NEUCA dla Zdrowia

Jako odpowiedzialny organizator i w tym roku Fundacja NEUCA dla Zdrowia przeniosła swoje działania również do internetu. Jednak coroczne bezpieczne spotkanie i promocja zdrowia w plenerze oczywiście miały miejsce! W sobotę, 11 września 2021 r., mieszkańcy województwa kujawsko – pomorskiego, podobnie jak rok temu, otrzymali dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych.

11 września to był dopiero początek

Zgodnie z zapowiedziami w sobotę na Rynku Nowomiejskim stanęło Niebieskie Miasteczko Zdrowia. W kilkunastu gabinetach przebadało się 1500 osób. Mieszkańcy województwa skorzystali z porad specjalistów i obszernego katalogu badań:

 • Densytometria, czyli badanie gęstości kości w kierunku osteoporozy,
 • Spirometria, badająca pojemność i objętość płuc oraz oceniająca przepływ powietrza podczas wdechu i wydechu,
 • Badanie trychologiczne (sprawdzenie włosów i skóry głowy)
 • EKG
 • Badania profilu lipidowego, glikemii i ciśnienia tętniczego
 • Audiometria (badanie słuchu)
 • Badania dermatologiczne (sprawdzenie znamion skórnych pod kątem czerniaka)
 • USG jamy brzusznej
 • Ciśnienie dna oka (tonometria)
 • Porady dotyczące profilaktyki upadków, spotkanie z fizjoterapeutą
 • Badania podologiczne i masaż odcinka szyjnego kręgosłupa
 • Poziom glukozy we krwi
 • Kompleksowe badania m.in. tętna, saturacji, ciśnienia, EKG, glukozy we krwi i poziomu lipidogramu, składu ciała i wskaźnika BMI
 • Porada dietetyka
 • Mammografia
 • Oznaczenie kwasu moczowego we krwi.

– I tym razem w Niebieskim Miasteczku Zdrowia spotkaliśmy wielu wspaniałych seniorów, którzy po rejestracji online mogli bezpiecznie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w diagnozowanych najczęściej jednostkach chorobowych. Cieszyły nas odwiedziny całych rodzin i młodych ludzi, dla których zdrowie, kondycja i dobre samopoczucie są ważne w życiu – wspomina Justyna Rolirad z Fundacji.

Wydarzeniu towarzyszył również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Wraz z Urzędem Miasta Torunia Fundacja zachęciła mieszkańców i turystów, by tego dnia zwiedzili starówkę i tym samym:

– poznali Toruń i jego zabytkowe perełki, odwiedzając 9 reprezentatywnych miejsc

– wytworzyli endorfiny, które pojawiają się przy każdym wysiłku fizycznym – a spacer to najprzyjemniejsza i najprostsza forma aktywności sportowej

– zadbali o zdrowie na świeżym powietrzu w przyjemnej aurze pogodowej.

– Efektem konkursu, a nawet swego rodzaju gry miejskiej, są dobre wyniki: kilkadziesiąt zaangażowanych osób i tyle samo kreatywnych haseł promujących zdrowie oraz nasze piękne miasto – podsumowuje Anna Gamelska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

– Każdy odwiedzający Niebieskie Miasteczko Zdrowia poza wynikiem przeprowadzonego badania, mógł pobrać rzetelne materiały edukacyjne na temat zdrowego trybu życia i zapobiegania chorobom – dodaje Aleksandra Wituła, koordynatorka komunikacji i programów zdrowotnych w Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

– Bardzo cieszymy się ze wsparcia, jakie otrzymaliśmy od partnerów, takich jak STADA Poland. Bardzo dziękujemy za owocną współpracę, dzięki której kolejny raz ułatwiliśmy Polakom dostęp do terapii i opieki zdrowotnej – podkreśla Ewa Sobecka, koordynatorka eventu medycznego Walkathon NEUCA dla Zdrowia.

Promocja zdrowia i dobrych nawyków spędzania wolnego czasu

Mimo rezygnacji z toruńskiego marszu z kijkami, w którym co roku towarzyszyło wydarzeniu kilka tysięcy osób, Fundacja NEUCA dla Zdrowia nie przestała promować aktywności fizycznej. Dzięki stworzonej na tę okoliczność aplikacji, która jest do pobrania z www.neucadlazdrowia.pl, każdy chętny może zarejestrować swoje działania (spacer, marsz z kijami, rower, bieg, jazda na rolkach/deskorolce), a kilometry wymienić na spalone przysłowiowe kostki cukru. Jednocześnie są to punkty, za które do uczestników trafią nagrody.

Tak właśnie Fundacja NEUCA dla Zdrowia świętuje X edycję zdrowotnej akcji i zachęca do aktywności w plenerze! Fundacja liczy na udział w tym wyzwaniu mieszkańców województwa, całej Polski, a nawet zagranicy. Akcja potrwa do 10 października 2021 r.

Zdrowa kontynuacja, czyli bezpłatne badania w ramach akcji „Słodkie kujawsko – pomorskie” #niecukruj #stopCukier #zmierzsię

Badania profilaktyczne w Niebieskim Miasteczku Zdrowia to było preludium do akcji, która przed mieszkańcami. Fundacja NEUCA dla Zdrowia na koniec września zaprosi na bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, które są wskazane w ramach profilaktyki cukrzycy, nazwanej epidemią XXI wieku. Będzie je można wykonać w kilkudziesięciu miejscach w naszym województwie. Informacje o tym Fundacja udostępni wkrótce.

Do zobaczenia za rok