WALKATHON NEUCA DLA ZDROWIA – historia 9. edycji

Pierwszy Walkathon NEUCA dla Zdrowia odbył się w 2012 roku w Toruniu, jako odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności.

Wrześniowy marsz z kijami stał się dla Torunian tradycją, zrzeszającą co roku od 2000 do 5000 uczestników .

We wszystkich edycjach wydarzenia do tej pory wzięło udział ponad 28 tysięcy osób. Historia Walkathonu to 15 mln spalonych kalorii i hektolitry wylanego potu, nie tylko na trasach marszów, ale także w Miasteczku podczas dorocznych pikników rodzinnych.

To też setki przebadanych pacjentów w badaniach mobilnych, dziesiątki konsultacji lekarskich. To popularyzacja ruchu i zdrowego trybu życia, w najprostszej z możliwych postaci – spaceru, marszu z kijami.

To wydarzenia dla małych i dużych, dla rodzin i znajomych, dla wszystkich.

Wreszcie osiem minionych edycji marszu to ponad 800 tys. zł „wychodzonego” wsparcia charytatywnego.

Przed nami 10., jubileuszowa edycja Walkathon NEUCA dla Zdrowia. Już tradycyjnie ideą wydarzenia jest profilaktyka i edukacja zdrowotna, tym razem ze szczególnym naciskiem na diagnostykę i edukację w zakresie cukrzycy.

Wpływ pandemii na zdrowie i aktywność

Aż 81 proc. Polaków skarży się na utrudniony dostęp do lekarza w sprawach niezwiązanych z koronawirusem​, a 78 proc. wskazuje, że ograniczenie kontaktów międzyludzkich źle wpływa na ich kondycję psychiczną i jest przyczyną gorszego samopoczucia. 71 proc. pacjentów ze strachu przed koronawirusem nie korzysta ze świadczeń zdrowotnych pomimo, że ich potrzebuje​ – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację MY PACJENCI. Pandemia także znacząco obniżyła naszą aktywność fizyczną – przeznaczamy na nią o 33,5 proc. mniej czasu niż przed.

– Dlatego tylko podczas tegorocznej edycji Walkathonu NEUCA dla Zdrowia chcemy przebadać 3000 osób – mówi Bogusława Golus-Jankowska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia. – Umożliwimy mieszkańcom województwa bezpieczny dostęp do specjalistów i badań profilaktycznych. Jednocześnie nie przestajemy promować zdrowego stylu życia – do naszej akcji „Rusz się po zdrowie” może dołączyć każdy, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Razem, choć osobno, będziemy spalać kalorie i promować aktywność fizyczną. Zbierać kilometry można od  11.września.

Zapraszamy do zapisów w wydarzeniu i aktywnego udziału.

Zespół Fundacji NEUCA dla Zdrowia

#RuszSięPoZdrowie #NEUCAdlaZdrowia